Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Brak zgody może wpłynąć na funkcjonalność serwisy! Polityka prywatności


logotype

 

Często, gdy ktoś pozyskuje ode mnie autograf czy to poprzez wymianę czy zakup, pada pytanie czy autograf ma certyfikat autentyczności. Poniżej kilka informacji i porad w tym zakresie.

Na światowym rynku autografów, często spotkać możemy certyfikaty potwierdzające oryginalność autografów. Należy tutaj wskazać, że na świecie jak i w Polsce każda firma może wystawiać własny certyfikat z numerkiem potwierdzający oryginalność autografu, jednocześnie nie gwarantując, żadnego odszkodowania czy nawet przyjęcia spowrotem takiego autografu, gdyby okazało się, że jednak dany podpis nie jest oryginalny. Stąd wiele międzynarodowych sklepów z autografami wystawia swoje certyfikaty, które w praktyce nie mają żadnego znaczenia. Większe znaczenie mogą mieć certyfikaty wydane przez kilka organizacji w tym PSA/DNA, która to jest największą międzynarodową organizacją zrzeszającą osoby potwierdzające oryginalność autografów.

 

 certyfikat psa/dna

Przykładowy certyfikat PSA /DNA

 

W przypadku polskich autografów i rynku polskiego nie ma organizacji wystawiających rzetelne certyfikaty do autografów. Istnieje możliwość skorzystania z usług grafologów, ale tutaj też panują różne standardy i jakość świadczenia usług. Warto wybrać doświadczonego grafologa przysięgłego lub firmę świadczącą takie usługi z większą renomą. W przypadku takich ekspertyz kluczowe jest zebranie przez grafologa wiarygodnego materiału porównawczego. Koszt takich eskpertyz to około 400 nawet do 2000 zł za analizę i ekspertyzę jednego autografu.

Należy wskazać, iż większość rękopisów oferowanych przez polskie antykwariaty nie posiada certyfikatów. Nawet wtedy, gdy antykwariat potwierdzi na piśmie, że dany podpis jest własnoręcznie złożony przez daną historyczną postać a okaże się podpisem sekretarza, nie mamy pewności, że przedmiot będziemy mogli zwrócić, szczególnie, gdy od zakupu minęło już sporo czasu. W tym przypadku pozostają jedynie zapisy regulaminów sklepów/antykwariatów i prawo obowiązujące w danym kraju. Nie stanowimy jednak wyjątku na arenie międzynarodowej, otóż najsłynniejszy międzynarodowy dom aukcyjny Sothebys szczyci się tym, że oferuje swoim Klientom 5-letnią gwarancję, w ramach której autentyczność zakupionego przedmiotu może być kwestionowana i ew. zwrócona, po tym terminie nie mamy takiej możliwości a chodzi tu często o przedmioty warte dziesiątki milionów dolarów.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn