Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Brak zgody może wpłynąć na funkcjonalność serwisy! Polityka prywatności


logotype

 

Zbierając własnoręczne podpisy współczesnych gwiazd filmu, muzyki, sportu czy też polityki mamy szeroki przekrój możliwości ich pozyskiwania:

I. Osobiste zbieranie autografów – to bez wątpienia najciekawszy i najbardziej emocjonujący sposób ich pozyskiwania.

osobiste pozskanie autografu

Wskazówki:

 • Warto śledzić wydarzenia kulturalne i bywać na imprezach skupiających wiele gwiazd w jednym miejscu jak np. festiwale filmowe, gale przyznania ogólnopolskich nagród itp. W takich miejscach możemy w przeciągu jednego czy też kilku dni zapełnić notatnik autografami kilkudziesięciu lub kilkuset gwiazd polskiej estrady.
 • W przypadku gwiazd międzynarodowych najlepszymi miejscami na zdobycie autografu są: hotel, w którym przebywa gwiazda, lotnisko oraz miejsca które odwiedza przy okazji wizyty (czasami są to spotkania promujące jakiś produkt, miejsce). W przypadku czołowych międzynarodowych gwiazd, stosunkowo rzadko udaje się uzyskać podpis przed czy po koncercie.
 • Poświęcając swój czas na osobiste zdobycie grafu warto spróbować uzyskać kilka wpisów, które następnie możemy wymienić lub sprzedać. Pamiętajmy tylko, żeby były one bez dedykacji, gdyż to znacznie obniża ich wartość przy wymianie czy sprzedaży;
 • Jeżeli udajemy się na spotkanie ze znaną osobą, warto przygotować się i zabrać ze sobą np. zdjęcia, płyty czy też książki. Korzyści jakie z tego płyną to m.in.:
   • Autografy na zdjęciach czy okładkach płyt ładniej prezentują się w kolekcji;
   • Podpisane fotografie czy okładki płyt są droższe na rynku niż te na zwykłych kartkach – także tym samym nasza kolekcja ma większą rynkową wartość i łatwiej o wymianę czy sprzedaż;
   • Łatwiej zdobyć własnoręczny podpis - gwiazda, gdy nie ma czasu wybiera często, tych fanów którzy mają np. płytę winylową czy dużą fotografię od tych którzy mają pojedynczą kartkę w kratkę;
   • Istnieje możliwość pozyskania więcej niż jednego wpisu – nawet do 5-7 sztuk.

II. Korespondencyjne zdobywanie autografów gwiazd z Polski i zagranicy - z pewnością i kosztowo i czasowo jest to efektywniejszy sposób budowania kolekcji, szczególnie dla osób mieszkających poza dużymi miastami.

pisanie litow

Jak napisać list z prośbą o autograf oraz inne wskazówki dotyczące korespondencyjnego zdobywania grafów:

 • List powinien być w języku zrozumiałym dla odbiorcy czyli nie piszemy listów po Polsku do gwiazd międzynarodowych.
 • Jeżeli mamy taką możliwość to załączajmy kopertę zaadresowaną do nas ze znaczkiem zwrotnym na nią naklejonym. W przypadku korespondencji zagranicznej możemy skorzystać z tzw. Międzynarodowych Kuponów na Odpowiedź - IRC (koszt około 4,5-5 zł). Zwiększa to skuteczność naszych starań ale nie jest w 100% wymagane.
 • Warto, aby list był z jednej strony stosunkowy krótki 1-2 stron A4, ale jego treść wskazywała, że był indywidualnie pisany do tej osoby. Dużym atutem jest pisanie tekstu odręcznie a przynajmniej jego odręczne podpisanie. Punkt ten wskazuje ile czasu i siły włożyliśmy w starania pozyskania autografu i czy to jest list indywidualnie czy też jest to seryjna korespondencja.
 • Bardzo ważną kwestią jest załączenie do listu przedmiotu najczęściej fotografii (tutaj również możemy wysłać 3-5 zdjęć) w celu złożenia na niej podpisu. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że otrzymamy oryginalny autograf a nie nadruk, stump czy fascymile.
 • Jeżeli chodzi o adres do wysłania listu można je znaleźć na zagranicznych stronach poświęconych autografom, na polskich blogach/forach, czy też można skorzystać z adresów oficjalnych teatrów/fundacji, w których pracują gwiazdy.
 • Należy zwrócić uwagę na oryginalność otrzymywanych drogą korespondencyjną autografów. W przypadku bardziej znanych gwiazd zagranicznych mamy duże prawdopodobieństwo otrzymania odpowiedzi (powyżej 50%) jednak większość z tych otrzymanych autografów (około 80-90%) nie są to niestety oryginalne własnoręczne podpisy gwiazd :(.

III. E-mailowe zdobywanie grafów – jest to wydaje się  najłatwiejszy i najszybszy sposób, ale ma zastosowanie głównie do:

 • Mniej znanych gwiazd zagranicznych
 • Części polskich gwiazd
 • Polskich polityków (oficjalne adresy sejmowe)

IV. Wymiana – warto nawiązać kontakt z innymi kolekcjonerami poprzez ich strony www, blogi etc i wymieniać się podwójnymi autografami. 

V. Kupno  – mając środki na kupowanie podpisów, możemy w ten sposób uzupełnić naszą kolekcję.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn