Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Brak zgody może wpłynąć na funkcjonalność serwisy! Polityka prywatności


logotype

 

Ważną kwestią jest właściwe postępowanie z dokumentami z naszej kolekcji oraz ich bezpieczne przechowywanie.  

Do częstych błędów kolekcjonerów zaliczyć można:

  • wycinanie z dokumentów samych podpisów (powoduje to obniżenie ich wartości nawet do 10% początkowej wartości);
  • sklejanie/przyklejanie dokumentów taśmą klejącą, która już po 1-2 latach zostawia na dokumencie wyraźny trudny do usunięcia ślad, obniżający wartość dokumentu;
  • wklejanie podpisów do albumów/zeszytów;
  • korzystanie z materiałów jak np. niektóre folie przeźroczyste, które po wielu latach wpływają negatywnie na stan papieru.

Profesjonalne przechowywanie dokumentów opiera się na dobrych praktykach stosowanych w archiwistyce. Do przechowywaniu dokumentów, szczególnie tych o większej wartości, zaleca się stosowanie kopert i pudełek z materiałów bezkwasowych. Jeżeli dla kolekcjonera ważna jest możliwość częstego przeglądania swoich zbiorów warto rozważyć użycie profesjonalnych przeźroczystych folii z poliestru z atestem PAT i neutralnym pH.

 

Przechowywanie rekopisow

 

Budowa kolekcji pochłania wiele czasu oraz środków finansowych, dlatego też ważnym elementem jest właściwe zabezpieczenie kolekcji przed kradzieżą lub zniszczeniem w skutek pożaru czy też zalania. Dużą zaletą kolekcjonowania dokumentów, w przeciwieństwie do obrazów, rzeźb czy też mebli, są ich stosunkowo niewielkie rozmiary, co umożliwia ich przechowywanie w skrytkach bankowych. Skrytki bankowe dostępne są w wybranych bankach w dużych miastach a koszt wynajmu skrytki waha się najczęściej w granicach 200-600 zł / rok.

 

Kolekcje skrytka bankowa

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn