Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Brak zgody może wpłynąć na funkcjonalność serwisy! Polityka prywatności


logotype

 

Dysponując większymi środkami finansowymi i nastawiając się na zbieranie autografów i rękopisów jednocześnie jako inwestycję, warto rozważyć kolekcjonowanie dokumentów sprzed 1950 roku. Fałszerstwa dokumentów historycznych są dużo rzadsze, ze względu na trudność podrobienia papieru, druku, pieczęci itp.

 

Rękopis listu króla Stanisława Leszczyńskiego datowany na 1739 rok.

Rękopis listu króla Stanisława Leszczyńskiego datowany na 1739 rok.

 

Wycena dokumentów historycznych zależy przede wszystkim od autora, stanu i treści dokumentu, jak również od ilości własnoręcznego tekstu. Koszt zakupu dokumentów historycznych waha się w Polsce od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych za rzadkie i wyjątkowe dokumenty. Ceny dokumentów historycznych w obrocie światowym często przekraczają kwotę miliona złotych i sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

 

Przykładowe rękopisy na międzynarodowym rynku aukcyjnym:

 

Rękopis listu Napoleona Bonaparte w języku angielskim wystawiony został na aukcji w Fontainebleau pod Paryżem.

List datowany jest na 9 marca 1816 roku. Zaadresowany był do hrabiego de Las Cases, towarzysza Napoleona na zesłaniu i przyszłego redaktora dziennika ze Świętej Heleny.

It is two o'clock after midnight, I have enow sleep... - napisał Napoleon, który kilka tygodni wcześniej zaczął uczyć się języka angielskiego.

 

Własnoręczny list Napoleona Bonaparte datowany jest na 9 marca 1816 roku

Własnoręczny list Napoleona Bonaparte datowany jest na 9 marca 1816 roku
 

Jednostronnicowy list został zalakowany cesarską pieczęcią. Poprawiony dokument został następnie przesłany z powrotem do nadawcy.

O wyniku aukcji zdecydowało nie tylko to, iż był to list sporządzony przez Napoleona Bonaparte na zesłaniu na wyspie Świętej Heleny, ale przede wszystkim fakt, iż jest to jeden z trzech listów sporządzonych przez Napoleona Bonaparte w języku angielskim, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

List Napoleona sprzedany został za 325 000 euro. Aukcja odbyła się w Fontainebleau w grudniu 2012 roku.

 

Rękopis Napoleona Bonaparte z kampanii z 1812 roku

O godzinie trzeciej nad ranem ... wysadzę Kreml w powietrze - to fragment rękopisu Napoleona Bonaparte z 1812 wystawionego po 200 latach na sprzedaż na aukcji. 

Bonaparte w liście nakazał wysadzić Kreml, kiedy da rozkaz wymarszu z Moskwy i odwrotu na zachód. Padający deszcz spowodował, że miny podłożone pod bramami i wieżami wjazdowymi na Kreml namokły i w powietrze wyleciała tylko część murów fortecy.

List ten jest wyjątkowy nie tylko ze względu na treść oraz powiązanie z kampanią w 1812 roku, lecz również przez fakt, iż napisany został szyfrem numerycznym, którego Napoleon używał, by chronić poufność swojej szczególnie ważnej korespondencji.

 

Własnoręczny list Napoleona Bonaparte z kampanii rosyjskiej w 1812 roku

Własnoręczny list Napoleona Bonaparte z kampanii rosyjskiej w 1812 roku
 

List Napoleona sprzedany został za 187 500 euro. Aukcję wygrało paryskie Muzeum Listów i Manuskryptów. Aukcja odbyła się w Fontainebleau w grudniu 2012 roku.

 

Kodeks Leicester

Bardzo ciekawym rękopisem jest XVI-wieczny Kodesk Leicester, który stanowi zbiór pism i notatek autorstwa Leonarda da Vinci.

 

kodeks leicester leonardo da vinci

Kodeks Leicester Leonarda da Vinci


Aktualnym właścicielem manuskryptu jest Bill Gates, który nabył go w 1994 roku na aukcji za kwotę 30.8 milionów dolarów.

Dokument składa się z 72 stron, napisany jest w języku włoskim, charakterystycznym dla Leonarda da Vinci pismem lustrzanym.  Manuskrypt zawiera wiele rysunków i wykresów obrazujących pomysły Leonarda da Vinci oraz ilustracji związanych ze sztuką i nauką. 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn