Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Brak zgody może wpłynąć na funkcjonalność serwisy! Polityka prywatności


logotype

 

Wiele osób zaczyna przygodę z budową własnej kolekcji od zbierania własnoręcznych podpisów znanych aktorów, muzyków, polityków i sportowców. O ile poza granicami naszego kraju autografy znanych współcześnie żyjących osób wyceniane są na kilkadziesiąt do kilkaset euro, to ceny grafów polskich „gwiazd” kształtują się na poziomie kilku do kilkudziesięciu złotych. Duży wpływ na wartość podpisu oprócz międzynarodowej sławy danej osoby oraz przedmiotu, na którym sygnatura została złożona, ma liczba autografów danej osoby dostępnych na rynku. Widoczne jest to na przykładzie Neila Armstronga, który w pewnym momencie zdecydował, iż nie będzie odpowiadał na prośby swoich fanów, Alberta Einsteina, który pobierał 1 dolara od osób, które prosiły go o autograf, czy też Johna Lennona, który zginął w stosunkowo młodym wieku. We wszystkich tych przypadkach liczba podpisanych przedmiotów oferowanych na rynku jest stosunkowo niewielka, co wpływa na znaczny wzrost ich wartości. Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki skokowy wzrost wartości - kilkadziesiąt do kilkaset procent – następuje w chwili śmierci osoby. Podchodząc do kolekcjonowania współczesnych autografów jako do inwestycji, warto skupić się przede wszystkim na zbieraniu podpisów czołowych gwiazd z Polski i ze świata, których wartość z biegiem lat będzie wzrastać.

 

Fotografia z autografem Erica Claptona

Fotografia z autografem Erica Claptona

 

Wyznacznikiem dla inwestorów są m.in. indeksy określające stopę zwrotu z inwestycji. I tak stworzony przez dom aukcyjny Stanley Gibbons indeks Fraser’s 100 Rare Autographs wycenia wartość koszyka 100 wybranych sygnatur głównie osób współczesnych. Indeks ten wzrósł z 80,7 tys. funtów w 1997 roku do prawie 355 tys. funtów w roku 2011, co daje zwrot z inwestycji na poziomie 339,7%. Wśród pozycji, które zyskały ponad 1000% wymienić można m.in. nazwiska: Muhammad Ali, Neil Armstrong, Fidel Castro, Eric Clapton, Walt Disney, Clint Eastwood, George Harrison, Bruce Lee, Paul McCartney, Andy Warhol. Drugim popularnym indeksem jest PFC40 Autograph Index, którego wartość wzrosła z 45 tys. funtów (2000) do 217,5 tys. funtów (2012), co daje zwrot z inwestycji na poziomie 383,3%.


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn